Historia Miedzynarodowego Turnieju Tańca Towarzyskiego WIOSNA

40-lecie międzynarodowego turnieju tańca towarzyskiego wiosna 1976-2019

Turniej WIOSNA to jeden z trzech najstarszych turniejów w Polsce, którego głównym organizatorem od początków jego istnienia jest Klub Tańca Towarzyskiego Dziupla, a od 1992 roku również Szkoła Tańca Jawor. Pomysłodawcą, inicjatorem i głównym organizatorem wiosennych spotkań konkursowych z tańcem był prekursor tańca towarzyskiego w Poznaniu i założyciel Klubu Tańca Towarzyskiego Dziupla (1964) Stanisław Jawor. Zorganizował w sumie 36 gal tanecznych z tego cyklu. Obecnie tę tradycję kontynuuje jego żona, Barbara Jawor.

W latach 1976 - 1981 przy okazji Akademickich Mistrzostw Polski odbywał się Otwarty Turniej Tańca z udziałem par zagranicznych. W 1983 roku zmieniono jego nazwę na Wiosenny TT, a od 1985 roku jego nazwą jest niezmiennie Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego Wiosna. Na przestrzeni lat turniej gromadził wokół siebie liczne instytucje oraz najróżniejszych patronów, sponsorów, współorganizatorów i miłośników tańca. Nie sposób ich wszystkich wymienić, gdyż lista byłaby bardzo długa. Wszystkim składamy wyrazy wdzięczności i podziękowania - to dzięki Państwa zaangażowaniu i wsparciu turniej cieszy się tak długą tradycją.

Pragniemy jednak szczególnie podziękować Rodzicom i Tancerzom KTT Dziupla, którzy w okresie tych 40 lat nie szczędzili własnego wysiłku angażując się w pomoc przy turnieju, a jego powodzenie stawało się ich najważniejszym priorytetem.

Najdłuższą i najbardziej owocną współpracę zapewnił nam Urząd Gminy Suchy Las wraz z Wójtem Grzegorzem Wojterą. Prężnie rozwijająca się i aktywna kulturalnie gmina umieściła 15 lat temu w kalendarzu swych artystycznych wydarzeń Turniej Tańca Wiosna, stając się równocześnie jego głównym sponsorem i współorganizatorem.

Historię Turnieju tworzyły setki osób, lecz udało nam się opracować listę rekordzistów - firm i ludzi, którzy najdłużej byli lub do dzisiaj są związani z turniejem:

Polskie Towarzystwo Taneczne Okręg Wielkopolski - patronuje turniejowi od 1985.

Janusz Bauza - 9 razy był kierownikiem organizacyjnym Wiosny w latach 1983 - 1995. Działacz pełen inicjatywy, pasjonat tańca, przyjaciel tancerzy.

Anna Przewoźniak - z niezwykłą elegancją i umiejętnością stwarzania miłej i ciepłej atmosfery prowadziła turniej 26 razy.

Jerzy Helle - 23 razy sędziował na Wiośnie. Erudyta pięknie opowiadający o tańcu i doskonały znawca tematu.

Aleksandra Jelińska - 21 razy sędziowała nasz turniej. Wyjątkowa pasjonatka tańca, szykowna kobieta i wytrwała organizatorka turniejów.

Eugeniusz Bernaciak - 30 razy zapewniał oprawę muzyczną turnieju na światowym poziomie.

Waldemar i Joanna Ziomek - 9 razy uczestniczyli w turnieju jako para taneczna stając się często ulubieńcami publiczności. Waldemar Ziomek 17 razy obecny jako sędzia, zawsze gotowy i chętny do pomocy przy organizacji turnieju.

Paweł Andrzejewski - niezawodny i wprawny kierownik organizacyjny turnieju z ramienia Urzędu Gminy Suchy Las w latach 2006-2019.

Andrzej Komuniecki Sklep Muzyczny Forte - 19 razy zapewniał bardzo dobre oświetlenie i nagłośnienie podczas turnieju. Był również sponsorem turnieju w latach 1998 - 2016.

Drukarnia SERIKON - 17 razy przygotowywała piękną oprawę graficzną i materiały reklamowe turnieju.

Zagrodnicza - Piekarnia Cukiernia - 18 razy firma zapewniała pyszne wyroby cukiernicze i piekarnicze dla uczestników turnieju.

Twój Ogród - wspiera turniej od 17 lat. Dzięki ich roślinom mogliśmy aranżować na hali wiosenny nastrój.

Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane NICKEL - sponsor, fundator nagród finansowych dla par w latach 2009-2017.

Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. - sponsoruje Turniej od 10 lat.

TVP 3 Poznań - była z nami w latach 1998 - 2016. W tym okresie, pod kierownictwem Anny Przewoźniak, powstało wiele reportaży z turniejów Wiosna pod tytułem „W rytmie tańca”

Radio Merkury - 19 razy sprawowało patronat medialny nad naszym turniejem, przyczyniając się do rozpowszechniania tańca towarzyskiego.

Polityka prywatności: Informacje zbierana przez serwis internetowy oraz przechowywane w tzw. cookies są wykorzystywane tylko do celów statystycznych i zgodne są z polityką prywatności serwisu www.taniecjawor.pl. Zgłoszenia na turniej przetwarzane są za pomocą narzędzi Polskiego Towarzystwa Tanecznego i są zgodne z polityką prywatności PTT znajdującą się na stronie www.taniec.pl

Webmaster: Zbigniew Witkowiak A.A.P.S. „Serwer” © 2019r.⁄2021r.